دو شنبه 10 آذر 1399
30 October 2020
کد خبر 22 ارسال به دیگران پرینت

تقی رستم‌وندی به تشریح کلیه اقداماتی که درخصوص کاهش طلاق صورت گرفته، گفت: خوشبختانه پس از دو دهه میزان رشد طلاق در کشور کاهشی شده و ما امسال با کاهش 11 درصدی طلاق روبه رو شدیم.

تقی رستم‌وندی؛ معاون وزیر کشور و رئیس سازمان امور اجتماعی طی چندماه اخیر اعلام کرد که به رغم اینکه شرایط اقتصادی و معیشتی در کشور با دشواری‌های جدی مواجه شده است اما به توفیقاتی در عرصه اجتماعی دست یافته‌ایم برای مثال در حوزه طلاق بعد از ۲۰ سال روند صعودی طی دو سال اخیر بر اساس دو شاخص مهم نرخ طلاق کاهش پیدا کرد که نشان دهنده تحکیم و پایداری حوزه خانواده است، یعنی طلاق از ۸.۶ دهم طلاق به ازای هر ۱۰۰۰ زن متاهل به ۷.۹ دهم کاهش یافته است.

تقی رستم وندی، معاون وزیر کشور و رئیس سازمان امور اجتماعی درخصوص عدم مشاهده کاهش طلاق در جامعه پیرو آمارهای متشر شده به خبرنگار برنا گفت: در حوزه اجتماعی نباید طبق مشاهدات عمل کنیم درواقع داوری‌ها و نظرهای ما باید مبتنی بر شواهد و مستندات علمی و داده‌های متقن صورت گیرد.

او افزود: خیلی‌ها می‌گویند ما در خانواده و اطرافیان خود کاهش طلاق را احساس نمی‌کنیم پس شما چگونه می‌گویید طلاق کاهش پیدا کرده است. جواب ما به اینگونه افراد این است که برای دستیابی به کاهش یا افزایش میزان طلاق نمی‌توان خانواده خود و اطرافیان را ملاک قرار داد بلکه آمارهای مرجع آمار در حوزه ازدواج، طلاق، مرگ و حیات که سازمان ثبت احوال کشور است را باید درنظر گرفت.

رستم وندی تصریح کرد: بنابراین داده‌هایی که به صورت خام ارائه دادیم مبتنی بر داده‌های ثبت احوال بوده است و نشان می‌دهد سال ۹۷، بیش ۱۷۶ هزار طلاق داشته‌ایم در حالی که سال ۹۸ این رقم به بیش از ۱۷۴ هزار طلاق رسیده است.

او با اشاره به کاهش طلاق توافقی گفت: طی سال‌های گذشته نیز طلاق توافقی کاهش یافته به طوری که سال ۹۳ شاهد وقوع ۱۶۳ هزار طلاق توافقی و سال ۹۸ شاهد ۱۴۴ هزار مورد بوده‌ایم.

رئیس سازمان امور اجتماعی درخصوص مهم‌ترین عاملی که باعث کاهش طلاق در جامعه شده است، عنوان کرد: چندسال پیش براساس شاخص جمعیت عمومی و هزار زن متاهل می‌گفتیم طلاق پایین آمده است اما  آمار ثبتی طلاق بالاست درحالی دو سال  گذشته آمار ثبتی طلاق نیز کاهش پیدا کرده است.

رستم وندی گفت: ظرف 3 سال اخیر یک شبکه بزرگ مشاوره، آموزش و مهارت‌های زندگی در کشور راه افتاده است و موفق شده با ارائه مشاوره به زوجین و انتقال آموزش‌ها و مهارت‌ها جلوی رشد طلاق را بگیرد و کنترل کند.

او افزود: برای اولین بار در دولت دوازدهم با همکاری قوه قضائیه، سازمان بهزیستی و مشارکت سازمان امور اجتماعی سامانه‌ای به نام تصمیم طراحی شد که زوجین قبل از اینکه دعوای خود را در قوه قضائیه برای طلاق ثبت کنند باید در این سامانه ثبت نام کرده و بین 3 تا 5 جلسه به مشاور  و مددکار ارجاع داده شوند.

 معاون وزیر کشور تصریح کرد: ظرف دوسال اخیر حدود 100 هزار ارجاع به سامانه تصمیم صورت گرفته که 15 درصد افزایش صلح و سازش را به ارمغان آورده است البته این سامانه فعلا در 20 استان وجود دارد که انشالله تا پایان سال به شکل سراسری راه اندازی می‌شود.

رستم وندی درخصوص اقدامات صورت گرفته برای کاهش طلاق گفت: 70 هزار از زوجینی که طلاق گرفته بودند و فرزند داشتند در یک مرکزی به نام «مهر خانواده» فرزندشان را ملاقات می‌کردند که همین باعث شد این 142 مرکز مهر خانواده باعث 6.5 درصد صلح و سازش شود پس اگر یک اقدامی به درستی طراحی شود حتما در صحنه عمل هم نتیجه خودش را باقی می‌گذارد.

او افزود: ظرف 3 سال گذشته آموزش‌های پیش از ازدواج از 2 ساعت به 6 ساعت افزایش پیدا کرده است و همه دانشگاه‌های علوم پزشکی در این کار مشارکت فراوان کردند و حدود 602 مرکز مشاوره در معیت دادگاه‌های خانواده تشکیل شد تا قبل از صدور حکم طلاق، مشاوره در این مراکز صورت گیرد.

رئیس سازمان امور اجتماعی با اشاره به نقش وزارت ورزش و جوانان در کاهش طلاق بیان کرد: در همین امر کاهش طلاق از طریق آموزش‌های پیش از ازدواج، وزارت ورزش و جوانان هم فعال است و از طریق 350 مرکز تخصصی مشاوره ازدواج این کار را انجام می‌دهد.

رستم وندی در پایان گفت: به علاوه موارد فوق، حجم عظیمی از روحانیون از جمله طلبه های خواهران، برادران ، دفتر تبلیغات اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی در حوزه خانواده در سراسر کشور همکاری کردند و مجموعه این اقدامات باعث شد بعد از دو دهه از رشد طلاق در کشور کاسته شود.

نویسنده: ali
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
دیدگاه تان را بنویسید
خبر ویژه
1
2
3
4
5
6
7
8
9
آموزش قدم به قدم بورس برای تازه کاران
ادامه مطلب